Historia firmy Hästens

Sześć pokoleń mistrzów rzemiosła pozwoliło firmie Hästens osiągnąć jej aktualną pozycję. To firma rodzinna, którą wciąż napędzają wartości dobrego snu i pokornej dumy z własnego rzemiosła. Każde pokolenie odegrało swoją rolę w kształtowaniu firmy Hästens, przezwyciężając wyzwania na swojej drodze. Oto skrócona historia firmy Hästens. Możesz ją nazwać opowieścią na dobranoc.

PIERWSZE POKOLENIE

PEHR ADOLF JANSON

Święta Bożego Narodzenia 1839 były przygnębiające dla dziewięcioletniego Pehra Adolfa i sześciorga jego rodzeństwa, mieszkających w małym, rodzinnym domku nieopodal miasta Örebro. Ojciec dzieci, Johan Janson, przekazał im smutną wiadomość, że ich matka odeszła, wycieńczona surowymi warunkami. W dziewiętnastowiecznej Szwecji panowała straszna bieda. Dlatego jedna trzecia ludności wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych z nadzieją na lepsze życie. Jednak ojciec Pehra Adolfa pozostał w kraju. Dzieci dorastały, a on wpajał im istotę wiedzy o rzemiośle i handlu:

„CHCĘ, ABYŚCIE BYŁY LEPSZE ODE MNIE. ABYŚCIE ZDOBYŁY JAKIŚ ZAWÓD, W KTÓRYM BĘDZIECIE SIĘ SZKOLIĆ, DZIĘKI KTÓREMU DACIE LUDZIOM TO, CZEGO POTRZEBUJĄ. ZAWÓD, KTÓRY UMOŻLIWI WAM OPIEKĘ NAD TYMI, KTÓRYCH KOCHACIE”.

Pehr Adolf dorastał. Młodzieniec miał wielkie ambicje. Chciał zostać mistrzem rymarstwa. Ta decyzja nie tylko zmieniła jego życie, ale też życie jego dzieci i przyszłych pokoleń. W wieku 18 lat Pehr Adolf został uczniem rymarza. To wtedy zaczął robić niepospolite siodła i uprzęże z najlepszej jakości skóry.

Cztery lata później, 22 marca 1852, Pehr zdobył tytuł mistrza rymarstwa, przyznawany przez samego króla Szwecji. Najlepsi w tym fachu często oprócz siodeł i uprzęży wytwarzali materace z końskiego włosia. Najzdolniejsi rzemieślnicy wiedzieli jak robić to szybko, jednocześnie zachowując najwyższą precyzję – w duchu doskonałości.

Z wielką dumą realizował Pehr Adolf swoje marzenia oraz marzenia swojego ojca. Wkrótce ożenił się z miłością swojego życia Elisabeth Charlottą Caroliną Almblad. Para przeniosła się do małej społeczności Hed, poza miasto Köping, wraz z trójką dzieci: Adolfem Fredrikiem, Idą Elisabeth oraz Perem Thurem. Obydwaj synowie poszli w ślady ojca i zostali rymarzami. Adolf Fredrik zostawił później siodlarstwo na rzecz polityki, a dzięki dążeniom do równouprawnienia płci wyprzedził swoje czasy.

DRUGIE POKOLENIE

Per Thure kontynuował rodzinne tradycje w końcowych latach XIX wieku. W 1885 przejął zakład rymarski. Jego rodzina przeszła długą drogę, stosując się do cennej rady, aby każde kolejne pokolenie stawało się lepsze od poprzedniego i dzięki temu zapewniało najbliższym dobry byt. Wychowany jak jego ojciec, szybko przywykł do zmieniających się czasów. Kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa, postanowił skupić się na produkcji materacy, foteli i poduszek z końskiego włosia.

PER THURE JANSON

TRZECIE POKOLENIE

DAVID STEFANUS JANSON

Per Thure i jego syn David Janson kontynuowali tradycję, w dalszym ciągu wytwarzając siodła i uprzęże, a jednocześnie poszerzając zakres działalności swojej firmy rodzinnej o produkcję coraz większej liczby łóżek. Wraz z pojawieniem się na świecie pierwszego samochodu Ford Model T, Janson przewidział zmiany, które miały zajść w transporcie i w 1917 postanowił całkowicie skupić się na łóżkach. W przeddzień święta Midsommar artystycznie uzdolniony kuzyn Jansona Paul Janson narysował pierwsze logo firmy Hästens.

Logo firmy prezentowało konia. Był to hołd oddany dziedzictwu siodlarstwa. Od tamtej chwili jest on symbolem definiującym firmę Hästens. Czas I wojny światowej utrudniał zdobycie wysokiej jakości materiałów. Aby uzyskać wymaganą jakość, końskie włosie musi być starannie dobrane, wyprane, wygotowane, odwirowane, opalone i dokładnie oczyszczone, co nada wypełnieniu odpowiednich właściwości. Janson i jego ojciec stawili czoła temu wyzwaniu, otwierając swój własny młyn do obróbki końskiego włosia, korzystając z wody rzeki przepływającej obok manufaktury. W ten sposób zapewnili wysoką jakość produktom marki Hästens.

David Janson wspomina: – „Mój ojciec był rzemieślnikiem starej daty. Słowa takie jak jakość i rzemiosło były dla niego niemal święte. To podejście było wyryte nie tylko w moim umyśle, ale też w umysłach pracowników naszej firmy. Stworzymy produkt, który zyska Twoje uznanie. To wytyczna, której zawsze się trzymaliśmy. W tamtych czasach warunkom pracy rymarza daleko było do idealnych, a przyszłość nie nastrajała optymistycznie. Wprost przeciwnie. Pomimo tego myśleliśmy jak poszerzyć wąski zakres naszej działalności. Czy odejść od drobnego rzemiosła i zaangażować się w przemysł? W firmie pracował wtedy mój ojciec. Było też kilku rzemieślników i oczywiście ja. Aby się rozwijać, musieliśmy przełamać ograniczenia narzucane przez rzemiosło i zacząć stosować metody bardziej przemysłowe. W ten sposób wpadliśmy na pomysł, aby skorzystać z możliwości jaką daje własna przędzalnia końskiego włosia. Niektórzy mogliby powiedzieć, że kiedy otwieraliśmy naszą przędzalnię, mieliśmy w sobie ‚małą iskrę’. Rozbudowa odbyła się w roku 1917. Miałem wtedy 25 lat. To był szalony czas, żeby zaczynać takie przedsięwzięcie, z tą wojną światową, niedoborem surowców i problemami ze sprowadzeniem odpowiednich maszyn. Okoliczności nie sprzyjały, bo mój ojciec niedługo potem zachorował. Sytuacja wydawała się beznadziejna, ale ludzie z Västmanland, naszego regionu, są znani ze swojej siły i upartości. To prawdopodobnie czysta duma nie pozwoliła nam się poddać!”

Trzy lata po zmianie profilu działalności na produkcję samych łóżek i otworzeniu własnej przędzalni, firma Hästens kupiła 20 ton końskiego włosia, aby spełnić zapotrzebowanie na produkcję. Mistrzowie rymarze mieli obsesję na punkcie jakości. Dążyli do stworzenia najlepszych produktów na świecie. Duch doskonałości uniósł ich ponad trudne okoliczności i skłonił do ustanowienia nowych standardów. Przemierzyli cały świat, aby pozyskać doskonałe materiały. Dotarli m. in. do Egiptu, gdzie można znaleźć najwyższej jakości końskie włosie. Zaczął się import końskiego włosia ze wspaniałych koni arabskich. Włosie było transportowane do Köping, gdzie prano je i płukano w krystalicznie czystej rzece, płynącej obok fabryki.

Wkrótce przysiółek Hed okazał się zbyt mały dla rozrastającej się firmy rodzinnej i w 1924 Janson postanowił przenieść jej siedzibę do Sztokholmu. W stolicy było więcej klientów, a sprzedaż w samym centrum handlowym Nordiska Kompaniet, zlokalizowanym w centrum miasta, była wysoka. Fabrykę planowano zlokalizować w Sundbyberg, obok Sztokholmu, ale rozkwitający romans Davida wkrótce zmienił jego plany i zamiast tego firma Hästens zawędrowała do Köping, skąd pochodziła jego największa miłość Astrid. Następnego roku urodziło się ich pierwsze dziecko Solveig. Od tamtej pory miasto Köping jest siedzibą firmy Hästens.

W 1926 spółka rozpoczęła produkcję kołder i poduszek z puchu i piór najwyższej jakości, co uzupełniło jej działalność w zakresie wytwarzania łóżek.

W latach 30. XX w. rodzina zauważyła szczególną zmianę w nawykach związanych ze snem. Podczas gdy wcześniej sypiano na sofach, teraz coraz więcej ludzi wydzielało w swoich domach sypialnie i inwestowało we porządne łóżka. 13 stycznia 1935 roku logo firmy Hästens zostało zarejestrowane w Szwecji. Marka istnieje do dnia dzisiejszego.

Rozbudowując swoją siedzibę w połowie lat 40. XX w., firma Hästens rozpoczęła planowanie dalszej ekspansji. Janson chciał nie tylko ją rozszerzyć, ale chciał też stworzyć nową fabrykę snów. Pod koniec dekady nawiązał kontakt z Ralphem Erskinem, wtedy mało znanym architektem. Styl Erskine'a spodobał się Jansonowi, który zlecił mu zaprojektowanie nowej fabryki. Rezultatem jego prac był obiekt, który wcale nie wyglądał jak inne, konwencjonalne budynki fabryczne. Ten unikatowy projekt początkowo nazywany był „Tivoli”. Charakteryzował się eleganckimi konturami oraz przestronnymi, łukowymi formami. W środowisku architektów szwedzkich zyskał status kultowego.

Jako obietnicę jakości i wytrzymałości Janson wprowadził 25-letnią gwarancję na wszystkie łóżka. Intencją było wytwarzanie łóżek, które były równie (lub bardziej) wygodne po 25 latach niż podczas pierwszej nocy.

Firma Hästens świętowała stuletnią rocznicę założenia w 1952. Król Gustav VI Adolf nadał jej status Dostawcy Królewskiego podczas wizyty w fabryce w Köping rok później, wydając oficjalne oświadczenie na temat wysokiej jakości produktów wytwarzanych przez firmę. W tym samym roku firma Swedish American Line zakupiła łóżka marki Hästens do swojego wycieczkowego liniowca. Wieści o wysokiej jakości produktów firmy Hästens zaczęły się roznosić na cały świat.

CZWARTE POKOLENIE

Solveig (córka Davida Jansona) przez wiele lat pracowała w Hästens jako kierownik finansowy. W 1963 roku dzięki wsparciu młodszych siórstr Ethel oraz Yvone przejęła w firmie odpowiedzialność operacyjną u boku męża Jacka Ryde`a. Biznes stopniowo rozwijał się w kilku kierunkach, objął produkcję mebli, foteli i poduszek pod plecy.

Jack Ryde, miłośnik sztuki w 1978 zaprojektował znak towarowy "Blue Check", który po raz pierwszy został przedstawiony jako niebiesko-biała kratka Hästens na targach meblowych w Szwecji. Przykuwający wzrok design natychmiast znalazł się w ogniu krytyki szwedzkiej prasy. Wzór z niebiesko-białej kratki był sprzeczny z panującą w latach 70 modą na brąz, zieleń i pomarańczę. Nasza kratka była czymś zupełnie innym niż to, do czego ludzie byli przyzwyczajeni. Jednakże historia pokazała, że tamten wybór był słuszny. Jack Ryde rzucił wyzwanie statusowi quo i konsekwentnie go zmienił, tak jak tradycyjny wygląd i funkcje łóżek.

SOLVEIG RYDE & JACK RYDE

PIĄTE POKOLENIE

JAN RYDE

W 1988, dziesięć lat po wprowadzeniu niebieskiej kraty, Jan Ryde przejął lejce i zaczął kierować spółką. Tak jak w przypadku jego dziadka, podróż Jacka Ryde'a z firmą Hästens była historią z miłosnym wątkiem w tle. Romans narodził się, kiedy Jack spotkał najpiękniejszą na świecie dziewczynę: Anne-Lie z Köping. Ryde zaczął karierę akademicką na Uniwersytecie Technicznym w Linköping, gdzie równocześnie wykładał ekonomikę przemysłu i robił doktorat. Niemniej ostatecznie zrezygnował z posady na uczelni wyższej i wrócił do domu, aby zarządzać działalnością firmy Hästens i założyć rodzinę. Dziś jeden z jego młodszych synów już zaangażował się w rodzinny biznes. Pod przywództwem Ryde'a spółka skupiła się bardziej na działalności podstawowej. W międzyczasie drastycznie wzrosło globalne zapotrzebowanie na w pełni naturalne łóżka w kratę.

W 1995 Król Carl XIV Gustaf/Gustaw po raz drugi nadał firmie Hästens status Dostawcy Królewskiego. Zapotrzebowanie na łóżka marki Hästens ciągle rosło.

W 1998 podjęto decyzję o rozbudowie fabryki w miarę rozrastania się firmy. Pięćdziesiąt lat po zaprojektowaniu fabryki snów powrócił Ralph Erskine, już jako renomowany architekt, aby ją rozbudować.

Jan z dumą kontynuuje tradycje mistrzów w XXI w, a ta mała firma rodzinna jest dziś znana w 37 krajach w Europie, Azji i Ameryce. Łóżka są w dalszym ciągu produkowane ręcznie z użyciem tych samych materiałów naturalnych i w tym samym duchu doskonałości jak wtedy, kiedy Pehr Adolf zaczynał swoją pracę, czyli 160 lat temu.

Duch doskonałości

Firma Hästens została założona w 1852 w duchu doskonałości. To ida, która łączy mistrzowskie rzemiosło i łóżko oraz czerpie z umiejętności, dumy i poświęcenia. To pasja kazała firmie Hästens podążać drogą obraną przez sześć pokoleń.

OD 22 MARCA 1852

Firma Hästens zaczynała od siodlarstwa. W tamtym czasie rymarze byli także tapicerami, którzy z dumą produkowali wyroby jeździeckie i łóżka z końskiego włosia. Nasze dziedzictwo – koń, końskie włosie, krawiectwo, rzemiosło ręczne – jest obecne w każdym detalu łóżek marki Hästens.

Z czasem samochód ograniczył zapotrzebowanie na siodła, a rodzina skupiła się na łóżkach. Firma Hästens szybko wyspecjalizowała się w produkcji najwygodniejszych łóżek na świecie. Jej wiedza i mistrzostwo kunsztownego rękodzieła nie mają sobie równych.

Od dnia, kiedy wyprodukowaliśmy swoje pierwsze łóżko, materiały naturalne odgrywają fundamentalną rolę w naszych projektach. W 1852 bawełna, końskie włosie, wełna i len były o wiele lepsze niż inne materiały. Dziś też tak jest. Wtedy, tak jak i teraz, najlepszą metodą produkcji wykorzystującą te materiały była technika ręczna. 

Wszystko, co robimy, przepełniamy naszym duchem doskonałości. To w dalszym ciągu nasze fundamentalne założenie, które charakteryzuje zatrudnianych przez nas mistrzów rzemiosła. Dla nich nie ma żadnej innej metody czy normy pracy.

ODKRYWANIE ŁÓŻKA NA NOWO OD GÓRY DO DOŁU

Nasza firma została założona przez osoby, które nie uznają kompromisów w temacie jakości wytwarzanych przez siebie produktów. Ludzie ci oddali się tworzeniu produktów idealnych. To zwykły, prosty fakt. Wyznaczając sobie za cel stworzenie najlepszego łóżka, zaczęli odkrywać na nowo i udoskonalać istniejące techniki produkcji materacy.

Łóżka produkowane w Europie w XIX w. były uznawane za „znakomite”. Dlatego nasi mistrzowie rzemiosła zrobili to, co Szwedzi robią najlepiej, a dokładniej mówiąc połączyli cechy wyróżniające łóżka europejskie ze szwedzką pomysłowością, wiedzą specjalistyczną na temat rzemiosła, logiką i umiejętnością rozwiązania problemów. Powstałe materace wyniosły sztukę tworzenia łóżek na zupełnie nowy poziom i ustanowiły normę stopniowego wprowadzania ulepszeń, którą stosujemy do dziś.

POSTĘPOWE POCHODZENIE

Czerpiemy dumę z tego, że jesteśmy najstarszym producentem łóżek w Szwecji i wciąż ulepszamy technikę produkcji, wprowadzając takie innowacje jak system sprężyn kieszeniowych. Dziś cała branża producentów łóżek na świecie korzysta z innowacji, które kiedyś firma Hästens wprowadziła na rynek.

Oprócz tego jesteśmy pierwszą firmą, która zastosowała materac wierzchni na łóżku kontynentalnym i przedstawiła światu łóżko ramowe. Samo pojęcie łóżka nowoczesnego ma swoje początki w naszym warsztacie w Köping w Szwecji. Opierając nasze postępowe podejście do produkcji łóżek w duchu doskonałości i stosując tylko naturalne materiały, pozostajemy liderami w tej dziedzinie.

JESTEŚ NASZĄ INSPIRACJĄ

Nasza uwaga skupia się na Tobie. Chcemy wiedzieć, czego potrzebujesz, aby umożliwić Ci najlepszy sen. Chcemy wiedzieć, co jest dla Ciebie ważne w kategoriach obsługi, budowy, jakości, wygody i funkcjonalności. Duch doskonałości firmy Hästens to coś więcej niż tylko łóżka i materace. To kulminacja sześciu pokoleń rzemiosła poświęconego zagadnieniom snu i materiałom naturalnym dobieranym specjalnie dla Ciebie. Od zawsze nas motywowałeś w naszym niekończącym się dążeniu do doskonałości.

Dostawca szwedzkiego dworu królewskiego od 1952
Firma Hästens od trzech pokoleń ma zaszczyt i przywilej być oficjalnym dostawcą szwedzkiego dworu.

Prawie sto lat od założenia, w 1952, Król Gustav VI Adolf przyznał firmie Hästens status Dostawcy Jego Królewskiej Mości. Od tamtego momentu dostarczamy produkty na królewski dwór.

Wymagania, które należy spełnić, aby uzyskać ten tytuł, są bardzo surowe. Audyt powtarzany jest zawsze po objęciu tronu przez następcę króla. Tytuły Dostawcy Królewskiego jest świadectwem szwedzkiej jakości i najwyższej klasy skandynawskiego designu, odznaką, którą dumnie nosimy na piersi.